“Fajnie mieć psa, ale to obowiązek i dodatkowy koszt” słyszę, gdy rozmawiam o psach. Zgadza się, utrzymanie psa kosztuje i trzeba mu poświęcić czas. Pytanie jest jednak takie: czy warto się tego podjąć?

Psa warto mieć

Badania pokazują, że warto. Psy mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Osoby posiadające zwierzęta są w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, rzadziej chorują na depresję. Codziennie chodzą na spacery i dostają od czworonogów niesamowicie wielką dawkę pozytywnej energii. Pies to taki prozac machający ogonem. (więcej szczegółów można znaleźć na Pet Partners)

Pies to odpowiedzialność

Pies to odpowiedzialność, chociaż większość mówi obowiązek. Jako właściciel jestem odpowiedzialny za zdrowie i wychowanie czworonożnego towarzysza. To wszystko wymaga czasu i pieniędzy (więcej na ten temat piszemy w Psich finansach). Trzeba poświęcić czas, aby zbudować więź z psem. Jednak nic nie daje takiej satysfakcji, jak dobrze wychowany zwierzak. Kolejne plus 100 punktów do samopoczucia. Zamiast karnetów na siłownie i siedzenia przed telewizorem/komputerem wolę psa. 🙂

“Jaki właściciel, taki pies”

Od psa możemy się dużo nauczyć, musimy tylko chcieć. Pies pokaże, kim jesteśmy. Aby być dobrym przewodnikiem stada, musimy być przewidywalni, spokojni (Millan mówi o energii asertywno-spokojnej). Pies nie podąża za kimś, kto jest niezrównoważony.

Jest taka scena w filmie “Marley i ja”: kobieta wraca do domu po tym, jak poroniła. Nieznośny pies zamienia się w spokojnego pocieszyciela, kładzie swój ciężki pysk na kolanach i nic więcej nie robi. Wie, że to wystarczy. Rodzina potrzebowała wsparcia i je dostała. Psy robią, to co uważają, że jego rodzina w danym momencie najbardziej potrzebuje. Świetnie wyczuwają emocje i naprawdę pomagają.

Zanim zdecydujesz się na psa

Zastanów się, czy chcesz mieć psa. Jeśli chcesz, to zapytaj siebie: czy znajdziesz dla niego czas? Czy jak gdzieś wyjeżdżasz, to możesz go wziąć ze sobą? Zastanów się, czy w razie czego będziesz miał go gdzie zostawić na tydzień lub dwa? My odpowiedzieliśmy na takie pytania i wiemy, że pies to dobre rozwiązanie. Dodatkowo wiemy, że na pewno nie przeprowadzimy się do kilku krajów (m. in. Wielka Brytania, Australia), bo nas nie wpuszczą z dogiem argentyńskim.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany