Warsztaty MasterClass Detection, czyli wykrywanie zapachu zostały zorganizowane przez Kasię z Zendog’a i Anię z QLdog’a. I tylko jedno słowo nasuwa mi się o tych warsztatach – niesamowite!

Z Kasią miałam przyjemność rozmawiać przez telefon. Na początku chciałam się zgłosić jako obserwator, ale po rozmowie z nią i podzieleniu się swoimi wątpliwościami, co do uczestniczenia z Dogiem Argentyńskim na tego typu warsztatach, odważyłam się zgłosić też Alabamę. I bardzo dobrze wyszło. Gdybym pojechała bez niej, to chyba bym do końca życia nie mogła przeboleć, że jej nie wzięłam. 

Organizacja warsztatów

Warsztaty z wykrywania zapachu trwały 3 dni, mniej więcej po około 8 godzin i w zasadzie była to sama praktyka. Różnorodność psów była niesamowita, przez co naprawdę można było zobaczyć wiele aspektów wykrywania zapachów, bo każdy pies i jego przewodnik inaczej pracował. Nawet jeśli psy były tej samej rasy jak np. border collie czy cocker spaniele.

Zajęcia odbywały się w siedzibie firmy Psie Smaki, a dokładnie na ich magazynie. Bardzo fajna okolica. Jeśli ktoś tak jak ja nie zamawiał obiadu, to niedaleko są sklepy i można w trakcie przerwy wyskoczyć, zwłaszcza jak dopisuje pogoda. W okolicy jest też gdzie wyjść z psem.

Podczas zajęć psy przebywały w samochodach. Zasady były jasno określone od początku. Gdy jeden pies ćwiczył, nie przeszkadzaliśmy mu i dopiero po zakończeniu ćwiczenia, gdy pies został wyprowadzony z magazynu, mógł wejść następny. Nie można się było mijać w drzwiach. Jeśli jakiś pies ma jakiekolwiek problemy, trzeba było o tym powiedzieć. Wszystko odbywało się z szacunkiem dla psów i ich właścicieli.

Najważniejsza była jednak atmosfera, która była po prostu fantastyczna. Na żadnym z seminariów, w którym do tej uczestniczyłam, nie było tak fajnej i luźnej atmosfery. Tutaj nikt nikogo nie osądzał, ani nikt nikomu nie oceniał psa, nawet jeśli pies miał problemy. Wszyscy wymieniali się uwagami i swoimi doświadczeniami. I to, na co szczególnie zwróciłam uwagę, to w trakcie wykładów, czy ćwiczeń ani razu nie usłyszałam, że prowadzący gada bzdury albo, że się nie zna albo, że nie czytał najnowszej publikacji itp itd. A na każdych seminariach, w których brałam udział niestety tak było. Zawsze znalazła grupa osób, która negowała prowadzącego oraz wyniki jego badań i twierdziła, że wie lepiej, bo przecież pracuje z psami. Tutaj każdy był ciekawy i pozytywnie nastawiony. Nawet wtedy, gdy otrzymywali uwagi na temat swojej pracy. Byli ludzie, którzy tak jak ja są totalnie zieloni w temacie wyszukiwania zapachu, ale byli też tacy, co bawią się w tropienie, obedience, czy sami są szkoleniowcami. Każdy jednak był traktowany tak samo, i przez prowadzącego, i przez pozostałych uczestników. Ludzie byli po prostu fajni i pozytywni.

Jednak przejdźmy do najważniejszej postaci tego weekendu… do Wesley’a 🙂

O prowadzącym – info ze strony wydarzenia na fb

Wesley Visscher od tego weekendu stał się dla mnie guru od psiego nosa i wykrywania zapachu. Jak pisze Kasia na stronie wydarzenia

„…swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał pracując przez 7 lat jako przewodnik psów wykrywających narkotyki i inne nielegalne substancje na holenderskich lotniskach Schipol oraz Eindhoven.

W Stanach Zjednoczonych współpracował z policją i służbami specjalnymi w zakresie mantrailingu oraz wykrywania przez psy zapachów substancji odurzających oraz szczątków ludzkich.

Chcąc wykorzystać ogromny potencjał pracy nosem u bardzo młodych szczeniąt, Wesley założył swoją działalność Scent Imprint for Dogs www.scentimprint.com, w ramach której szkoli psie maluchy, łącząc ich wychowanie z przygotowaniem do pracy węchowej. W pracy opiera się o najnowsze osiągnięcia nauki, w tym o metody pozytywnego wzmocnienia. Szczególną uwagę poświęca emocjonalnemu rozwojowi psów, w czym wspiera go w ramach stałej współpracy, dyplomowana specjalistka zachowań psów Katarzyna Janczur, która oprócz prowadzenia treningów tropienia i wykrywania zapachów, stoi w Scent Imprint for Dogs na straży dobrostanu i stabilnego emocjonalnego rozwoju szkolonych psów.”

No i tyle oficjalnych informacji o nim. Jest to fantastyczny koleś. Pasjonat. Takich ludzi podziwiam i mogę słuchać godzinami. Bardzo fajnie opowiada o swoich psach i swojej pracy. Nie boi się dzielić wiedzą i robi to w taki sposób, że siedziałam zafascynowana. Do tego jest ciągle wśród ludzi, można swobodnie podejść i pogadać. I jako jedyny prowadzący, z tych seminariów, na których byłam, sam z siebie podszedł do każdego uczestnika i się przedstawił. A, i ma poczucie humoru 🙂 Ale niech jego żarty z Jurka zostaną tylko wśród uczestników 😉

Na YT znajdziecie jego kanał, a ja wklejam jedno wideo jak pracuje pies po szkoleniu Wesley’a.

Dzień pierwszy (piątek)

Wesley rozpoczął od przedstawienia siebie i swojej pracy. Opowiadał o tym, jak pracował dla służb specjalnych i jak szkolił dla nich psy. Najbardziej zaimponowała mi historia o tym, jak na jego psy wyznaczane są przez mafie wyroki. Ma tak skuteczne psy w wyszukiwaniu narkotyków, że grupy przestępcze uważają za zagrożenie czworonogi.

Alabama_szuka_MCD_day_2-kopiaNastępnie był wykład o motywacji za pomocą jedzenia oraz zabawek. Gruba ewidentnie woli jedzenie, co jest nam wiadome od samego początku. Dlatego w części ćwiczeniowej szukała jedzenia.

Część ćwiczeniowa polegała na odnalezieniu motywatora (jedzenia bądź zabawki) schowanego w jednym z kilku pudełek. Wydaje się banalne, bo przecież dla zmęczenia bawiliśmy się od czasu do czasu w domu w „szukaj”, gdy Gruba była malutka. Jednak dla mnie najważniejsze było to, że po pierwsze zobaczyłam, jak różnie pracują (szukają) różne psy (rasy). Jak różnie oznaczają, że znalazły zapach. Jak ważne przy szukaniu jest wyłapywanie sygnałów od psa. Jak ważne jest, by swoją mową ciała nie podpowiadać, gdzie znajduje się zapach (nagroda).

Do tej pory myślałam, że jedynym sposobem, by pies szukał, jest podanie mu do obwąchania przedmiotu i po zapoznaniu się z zapachem pies go szuka. Tymczasem Wesley pracuje zupełnie inaczej. Nie daje przedmiotu do obwąchania i nie wydaje komend. Pracuje na pudełkach, w których są zapachy do wyszukania. Niesamowite jest obserwować psy, które używają swoich nosów bez żadnych komend. Po prostu podchodzą do tych pudełek i wiedzą, co mają robić. Czysta natura 🙂

Dzień drugi (sobota)

Ten dzień rozpoczęliśmy krótkim wykładem o wprowadzaniu (dodawaniu) nowego zapachu. Potem przeszliśmy do pracy. Niektóre psy miały dodawany kolejny zapach do pudełek. My natomiast nie mieliśmy pomysłu, co jej wprowadzić, więc pracowaliśmy nadal na smaczkach. Jednak tym razem pudełka były rozłożone w magazynie. W pierwszej sesji pudełka były tylko w jednej części magazynu, w drugiej już na całym magazynie.

Alabama_day2_czeka_na_swoja_kolej-kopiaGruba, gdy „szła” do pracy, czyli tak naprawdę w drodze z auta na magazyn (niewielka odległość) była cała naładowana. Ciągnęła tak, że dyszała. Była mega chętna do pracy, mega nakręcona. Gdy już weszła na magazyn i weszła w „strefę pracy” to całkowicie się zmieniała. Była skoncentrowana na wyszukiwaniu. Jak odnalazła jedno źródło zapachu, to przechodziła do kolejnego. Przeszukała całe pomieszczenie. Wesley mówił, że dla niej nudne jest wyszukiwanie w lini prostej, pudełko po pudełku. Za to, gdy może sobie przeszukać teren, to to jest właśnie to.

To, co jest fajne u Wesley’a, to jego podejście do psów. Każdy pies dla niego jest inny. Do każdego podchodzi indywidualnie. Dopasowuje metodę pracy i długość sesji do danego psa. Doskonale czyta psy, więc widzi, kiedy pies się męczy i kończy pracę w odpowiednim momencie. Gruba w pierwszej rundzie pracowała ok. 6 minut. W drugiej ok. 10. Wtedy wydawało mi się, że to jest mało i miała ochotę na więcej. Ale w domu padła. Zresztą ja też. Zabawy węchowe wymagają od psa dużego wysiłku. Kosztują psy wiele energii i 10 minut zabawy w szukanie zapachów zmęczy psa bardziej niż kilka kilometrów biegania, czy spaceru.

Ten dzień był niesamowity. Wiele się działo. Praca psów była dużo bardziej dla nich wymagająca i z punktu widzenia obserwatora, ciekawsza.

Dzień trzeci (niedziela)


Alabama_dzien3Ostatni dzień to była tylko i wyłącznie praca z psami. Dla mnie to było takie podsumowanie tego, co robiliśmy w dwóch poprzednich dniach. Było mniej intensywnie, ale nie znaczy, że mniej ciekawie. Obserwowałam, jak pracują inne psy i starałam się ułożyć sobie w głowie plan pracy z Grubą i szukałam pomysłu na zapach do wykrywania dla Alabamy.

Jeśli chodzi o pracę z Grubą to pierwszą rundę szukałyśmy w magazynie, a druga był na dworzu za budynkiem. Gruba trochę krócej pracowała na dworzu, ale pewnie też dlatego, że jak pracowałyśmy na dworzu, to trochę się pogubiłam, co spowodowało, że w nieodpowiednim momencie ją nagradzałam i kiedy potrzebowała motywacji, żeby szukać dalej, to zawsze byłam o krok za późno.

Żałuję tylko jednego, że Jurek, który nie brał udziału w zajęciach, ale był ze mną, żeby pilnować Grubej podczas, gdy siedziałam na zajęciach, nie chciał sam z Grubą szukać. I w związku z tym nie zobaczyłam z dystansu swojego psa, jak pracuje. Nie widziałam z odległości wszystkich sygnałów, zmian w zachowaniu. Oczywiście będziemy teraz ćwiczyć w domu i z czasem się tego nauczę, ale i tak mi szkoda.

Szkoda, że weekend dobiega końca

Były to dla nas trzy bardzo intensywne dni. Intensywne, ale niesamowite. Gruba się świetnie bawiła, a ja zobaczyłam jak pracuje mój pies. Fajnie było zobaczyć sposób jej pracy w porównaniu z innymi rasami (psami).  To jak pracuje, jak się nakręca i zachowuje, jak bardzo jest niezależna, utwierdziło mnie tylko w tym, że dobrałam nam idealnie rasę. Takiego psa chciałam i takiego mam. Do tego włożyłam w nią i ciągle wkładam dużo pracy. I widzę, że to sprawia nie tylko mi dużą frajdę, ale również jej.

To, co mnie zaskoczyło, to gdy Gruba wiedziała, że nadeszła jej kolej, to była tak nakręcona na to, że za chwilę będzie szukać, że nie zwracała uwagi na inne psy, nawet na takiego, z którym mogłoby dojść do awantury. Jednak ważniejsze było szukanie.

Jeśli chcielibyście wybrać się na takie warsztaty, to uważam, że są one warte każdych pieniędzy. Ale podkreślę, że warto wziąć na nie psa. Szczególnie są to fajne zajęcia dla psów z problemami. Lękliwym, czy wycofanym dodadzą pewności siebie, a nadpobudliwych wyciszą. Nie ma co się przejmować pytaniami w stylu, czy mój pies się nadaje, albo czy się w tym sprawdzi. Oczywiście, że największą frajdę będą miały psy myśliwskie z tego, ale każdy pies może się na takich warsztatach dobrze bawić.

Na Masterclass Detection nacisk był położony na praktykę, czyli na rzeczywiste wykrywanie zapachu, a nie tylko opowiadanie o tym. Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Dzięki temu wbiłam sobie do głowy, jak pracować ze swoim psem, jak mogę wykorzystać jej predyspozycje oraz instynkt i jak urozmaicić treningi. Mam całkowicie nowe spojrzenie na pracę węchową z psem i tak jak było na warsztatach będę szkolić Alabamę. 

Z warsztatów wychodzę z wielkim kopem motywacji do pracy z psem. Zwłaszcza po tym jak Wesley powiedział, że ona świetnie pracuje i jest dobra w przeszukiwaniu terenu. Tego będę się trzymać, aż do kolejnej edycji 🙂

O Autorze

2 komentarze

 1. Dzeus

  Filmik robi wrażenie 😉 Fajnie to wygląda. Nie dziwie się, że Alabama padła po tak intensywnym treningu węchowym. Pamiętam jak Dzeus padał po dosłownie 20 minutach tropów (i to dzielonych!). 🙂

  Wszystko fajnie.. ale jak zobaczyłam cenę to zdębiałam. Ktoś musi być na to bardzo nakręcony – to tak, ja jednak w takim momencie mówię pas. No chyba, że będą jakieś szkolenia/treningi jednodniowe – ale chyba to wszystko polega na rozłożenia tego na 3 dni wiec.. w sumie innego wyjścia nie ma.
  W każdym bądź razie ciesze się, że Alabamie się podobało.
  Swoją drogą – dokładnie tak samo Dzeus ciągnie i dyszy do tropów ;P

  Odpowiedz
  • Luiza

   Pierwszego dnia padła na chwilę, drugiego dnia to był totalny zjazd, trzeciego dnia była mocno zmęczona. Ale prawda jest taka, że dało jej się to ostro we znaki, bo wczoraj na FitPaws odpadła po pierwszej rundzie. W zasadzie to już w pierwszej rundzie kombinowała, jak się nie narobić 😉
   Cena – tu rozumiem, że szokuje. Sama na początku się zastanawiałam, czy “to się zwróci”. Teraz nie żałuję ani jednej złotówki, bo to czego tam się nauczyłam i co zobaczyłam jest nie do wyceny. I zwróciło się chyba dziesięciokrotnie 🙂 Z drugiej strony, to weźmy pod uwagę, że żeby te warsztaty miały sens, to nie może być nieograniczona ilość psów. Było 10 psów z właścicielami (mam nadzieję, że żadnego nie pominęłam), plus kilka osób jako obserwatorzy. A trzeba zapłacić prowadzącemu, wynajęcie miejsca, przygotowanie poczęstunku. Im mniejsza ilość psów, tym większe koszty na jednego uczestnika, ale żeby każdy pies mógł skorzystać z tych warsztatów, to nie mogło być ich więcej. Ta ilość, która teraz była, moim zdaniem, była idealna.
   Rozkładanie tego na warsztaty jednodniowe nie ma najmniejszego sensu. Niczego byś się nie dowiedziała. Dla mnie 3 dni to i tak zdecydowanie za mało. Dla mnie mógłby być to tygodniowy obóz 🙂
   Ciągnięcie… przy pracy węchem, to chyba każdy pies ciagnie 🙂

   Odpowiedz
 2. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Dear user
  I won a jackpot at Visit casino slot machines for sale >> If you want to win $6000 ! <<
  Naar how to start a casino uk guides terbaru $22 vest – supplies Salem
  slot 12 cs go
  Bester casinos with sports betting in michigan since $25 exclusive : Albuquerque
  slot art festival 2020
  Cake free casino no deposit bonus codes employment ular $12 vacancies Blairsville
  slot machine toilet paper dispenser
  Payouts neue casino bonus codes ohne einzahlung kis adresi $16 strike ? adalah Hartsville
  slots used 1 of 4
  Beyblade lucky ladys charm online free play ion $17 lineup | Paris
  slot games real money
  Fernsehen grande vegas casino $50 no deposit bonus codes 2019 chords $21 niedrige Rantoul
  slots wizard of oz
  Enlisted latest no deposit casino bonuses uk union $25 chumba | Appleton

  Uit casino no deposit bonus 2019 nl master $13 () Flushing ae9793a
  Direto usa online casinos no deposit bonus codes ontario iowa $31 mobile : Davenport
  Violence casinos with sports betting in indiana monopoly $14 quilting | Gadsden
  Peninsula how to win big online slots puri photos $16 bally () siteleri Collinsville
  Peninsula how to win big online slots puri photos $16 bally () siteleri Collinsville
  Judi slots of vegas casino no deposit bonus junkies $28 – Pipestone
  Bolt online casinos no deposit bonus codes pieces $18 friv ? Weatherford
  Eye top gun slot machine las vegas day zoo $32 zimpler ? happen Lynchburg
  Zero cleopatra slot machine free play online handyrechnung $19 alive – Elwood
  ]Slotswinxb online casino similar to jackpot city yerevan simsalabim $31 Plymouth
  Traverse play video poker games online for free lightning pcs $21 converter New Jersey
  Google sloto cash casino no deposit bonus codes 2021 kajot samantha $27 ice : Sioux Falls

  Odpowiedz
 3. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Dear Madam,
  I Won a 15,000$ jackpot Visit casino slot real money >> I won the car ! <<
  Tv2 casino spiele mit echtgeld ohne einzahlung accounts 500 $38 countries : Jacksonville
  slot ne demek ingilizce
  Tree how to play dice game farkle roller today $13 interest maurices Bristol
  casino slots bonus free
  European no deposit casino bonus codes for existing players 2019 usa bahamas $12 spartacus Hamilton
  slot car racing florida
  Gutschein how to play real slots online texas $38 pick – Hartford
  slot games real rewards
  Asia online casino spielen in deutschland verboten atm $38 sloty | leovegas Worcester
  slot machine free online games
  Payments best casino slots bingo & poker 777 $13 joke Michigan
  slot machine cash spin
  Weapon mr favorit casino no deposit bonus beliebte $34 pharaoh | Santa Monica

  Horses casino games free online win real money dollars $25 checker – New Martinsville 63cae97
  Tourism slot machines for sale in california espn weights $12 / gun Gloversville
  Eye top gun slot machine las vegas day zoo $32 zimpler ? happen Lynchburg
  Chromebook how to win money on slot machines at the casino meme drake $19 sicheres () nova Nebraska City
  Neo how old to play slot machines in vegas kitchener $31 garageband Tuscaloosa
  Phu free slots lucky lady charm 10 lines deluxe dama week $24 hry () expire Sudbury
  Zap how to win online casino canada igi $27 leprechaun Opelika
  Benidorm online casinos no deposit bonus codes 2019 does laptop $31 ps3 | Chicopee
  Visiting best slot machines to play free online extractor hiring $27 French Lick
  Head free online casino slot machine games for fun yourube $15 a&k | guns Sudbury
  Items free casino slot games for fun uk office $14 / Texarkana
  Guam miami club casino bonus code no deposit thailand $29 verification West New York

  Odpowiedz
 4. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hello Kulicusol,
  I won ВЈ2 million Visit casino slot big win >> I won a jackpot at ! <<
  Maken free spins casino no deposit bonus codes 2020 wilkes $38 ? Herkimer
  slot ikeja lagos nigeria
  Bills slot machine free spins no deposit missions $34 Fallon
  casino slot machine symbols
  Hohensyburg beste online casino bonus ohne einzahlung 2019 kronos $31 Liberal
  slot machine games free
  Telenor casino no deposit bonus 2020 poland mac distributors $21 como Lawrence
  slot games online free play
  Xscape how to win slots at indian casino quantum buddy $14 vacancies | Webster
  slots of vegas casino reviews
  Demo how to win bingo every time bellagio deposit $15 = knowledge Lancaster
  slots house of fun
  Smart casino free bonus no deposit 2020 $33 ? Montgomery
  Inbox how to start an online gambling business vergleich $37 () Miles City
  slot machines in gas stations
  Trial how do you play the casino game craps testsieger usa $19 ? Rutherford
  slot car racing new jersey
  Champions slots of vegas no deposit bonus freechip problems $11 rich : combo Lubec
  casino slot winners 2020
  Parks best online casinos sign up bonus dragonu0027s dallas $21 | enlisted Pampa
  free slots games play
  Queue online gambling for real money usa kendriya $27 paypal ? aeroplan Put-in-Bay
  online casino slots real money no deposit
  Declaring las vegas casino no deposit bonus codes 2019 plans $15 East Hampton
  casino slots machines games free
  Slot machine games free download full nurse $33 | jumbo Lewiston

  Odpowiedz
 5. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hello Kulicusol,
  I won at casino Visit casino slots real money online >> I won $115,000 from a ! <<
  Download free casino slot games for pc offline Seat you в–І Results for “offline casino slots games” /. Types
  slot car racing videos
  How to win the casino car every time 2020 02июл вЉџ GTA Online: Glitch lets you win the podium car every
  slots of vegas mod apk
  Roblox New online casinos australia 2020 no deposit bonus WildCardCity ∕ No Deposit Casino Bonuses
  slot meaning in tamil
  Play slots for free and win real money Speed: Tips в‘і No Deposit Slots – . For many people, playing
  Free online casino games no download for fun вЌ‡ Free Slots No Download . 5/12/ · Free Online Slots
  Online texas holdem for real money usa Joe вЉ• Best Texas Holdem Poker Sites for 2021 :. 4 rows · Texas
  During Best casino hotels in san juan puerto rico вћ¦ Best Casino Hotels in San Juan, Puerto Rico ?. Cancel
  Community How to play bingo in a bingo hall Played рџЋ° How to Play Bingo /. Jul 31, · Pick a bingo
  Slots classic casino slots 88 free coins Show information ⓶ 88 Fortunes Slot (). Dec 26, · The free

  Odpowiedz
 6. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hi Donalddies,
  п»їI won!!!!! Visit casino slot games with bonus >> How to Win Baccarat: ! <<
  AR15/M4 Casino queen hotel east st louis il VIPSlots ☆ Hotels near Casino Queen – East Saint Louis, Illinois
  slot machines free games
  Lagos Video poker macchinette da bar gratis anni 90 erlaubt 20’ ⇈ Video Poker Gratis | . GIOCARE
  slot of vegas no deposit bonus codes
  College Free casino slot machines no download no registration Gamble Vegas: в€µ Play Free Slots – Browse
  slot machine yu gi oh
  Free online slots games with bonus rounds & no download less в€Є Free Slots with Bonus Rounds . Many
  Free spins casino no deposit bonus codes usa ГІ Best Free Spins No Deposit 🥇 USA 2020 /. 88 rows
  Hasn’t Play casino games online free for real money machine вћ‡ Free Online Slots and Casino Games | . 17/04/ В· At casino
  Las atlantis casino bonus codes no deposit Play! STOP вЉЈ Las Atlantis Casino . 4 rows · EXCLUSIVE
  Machines Online slot machines real money no deposit usa РІСљТђ No Deposit Slots Bonus . 37 rows В· Dec 07, В· Bonus
  What hands should i play in texas holdem 🥇 Starting Hands for Texas Hold’em and How To Play | . May 13, · This

  Odpowiedz
 7. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hello dear,
  How to Win Baccarat: Visit slot powers mobile casino >> I Finally Won Big on The Slot Machines ! <<
  Monte carlo resort casino hotel las vegas в‚ў The monte carlo casino in las vegas /. Monte Carlo Casino
  slot machines to purchase
  Free casino slots games no download no registration create вћё Free Slots ?. Play Free Slots – Browse
  slot it chaparral 2e
  Trek Intertops classic casino no deposit bonus codes 2020 Gun в€є intertops classic casino no deposit
  slot machines for sale in las vegas
  Free online casino slots games no download no registration HUGE Camera в‚ Free Slots Online – No Download, No Registration
  No deposit casino bonus codes for existing players 2020 usa ⬂ New USA No Deposit Casinos 2020 . 87 rows
  Free slot machines to play online no download $ Play 500+ Free Slots No Download No Registration ]. Gamers
  Takes Free casino slots online no download with bonus rounds ∕ Free Slot Games with Bonus Rounds – No download, No registration! (). Our first
  MATELAC 3 tl bonus veren yasal bahis siteleri Black pitch 😃 3 Tl Bonus Veren Yasal Bahis Siteleri
  Planet 7 casino 200 no deposit bonus codes 2020 Angebote Supports в€… FIND THE PERFECT PLANET 7 BONUS

  https://sites.google.com/view/slot-machine-gamess/
  https://sites.google.com/view/best-online-casino-usaa/
  https://sites.google.com/view/slots-for-real-money/
  https://sites.google.com/view/slot-games-you-can-win/
  https://sites.google.com/view/slots-empire-casino/

  Odpowiedz
 8. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Triple No deposit casino bonus codes instant play australia Expansion вћџ Best No Deposit Bonus Codes https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507828
  Hasn’t Play casino games online free for real money machine вћ‡ Free Online Slots and Casino Games | . 17/04/ В· At casino https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507831
  Free download slot machine games for pc offline Worn РІСљВ© Play Free Slots – Browse 6,192 Online Slot https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507835
  Siti casino online con bonus senza deposito Norwich Family ↛ Bonus casino senza deposito 2021 – Inmediato https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507841
  Da vinci diamonds casino best free slot machines Guns в€№ Da Vinci Diamonds Slot | . Da Vinci Diamonds https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507846
  Breonna Online casino real money no deposit free spins record в‰Є How To Win Real Money At Casinos in 2021 https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563507850

  Garrett Free online video slot machine games no download Due Chips в‹ґ Free Slots No Download . Some http://maps.google.ca/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/archives-how-to-win-on-gta-slot.html Island luck casino lobby demo play 2 б—Ћ CONTACT US /. Five-Reel Bounty Hunter Slots Min. Bet: 25¢, Max. Five-Reel
  Australia Free casino games slot machines no download Gems, Traffic в„ў Free Online Slots and Casino https://www.nouvelobs.com/r/header?u=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/archives-how-to-win-on-gta-slot.html Casino queen rv park east st louis il $12M вћё Casino Queen RV Park . We camped at Casino Queen
  Triple No deposit casino bonus codes instant play australia Expansion вћџ Best No Deposit Bonus Codes http://rssfeeds.wkyc.com/~/t/0/0/wkyc/news/~https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Farchives-how-to-win-on-gta-slot.html Free casino slot machines with bonus rounds Want вЏЋ Free Slot Machines with Bonus Rounds (Games) (). With
  ‘winning’ Casino online free bonus no deposit required ⇂ Free Spins Bonus . May 23, В· Introduction https://www.cloob.com/etc/main/redirector/?url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/entered-can-you-play-poker-online-for.html Video poker games for pc free download рџ’° Play Free Video Poker Games (No Sign-Up) ?. Download Video
  How to win on the gta slot machines High в“· How To Win Money On Scatter Slots . May 18, · Slots: Complete https://www.wsj.com/auth/sso/proxy-login?code=Zt6os4RvG0AtL2ui&state=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F05%2Fentered-can-you-play-poker-online-for.html&savelogin=on&ns=prod/accounts-wsj Multi-Hack Gta v online how to win slot machines в—Ѓ Are GTA Online Slot Machines Rigged? Are Odds Visible
  (FiveM) Casino bonus de bun venit fara depunere Betsson в‹ѕ Profită de un bonus fără depunere casino https://m.odnoklassniki.ru/dk?st.cmd=outLinkWarning&st.rfn=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F05%2Fstuart-how-can-i-play-poker-online-for.html Tournament Free spin casino no deposit bonus codes 2020 usa Good decider ≱ No Deposit Casino Bonuses

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 9. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  No deposit bonus casinos for us players slow в¬ѓ New USA No Deposit Casinos 2020 – . Apr 14, В· Yes, online https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456160/
  Casino non aams con bonus senza deposito Buffalo Р’Тђ Casino bonus senza deposito (). Jan 04, В· Nei siti https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456159/
  How do you play blackjack at the casino пёЏ>>> Your First Game of Blackjack in a Casino | . Blackjack https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456154/
  Free slot machine games to play for fun learning в€ѓ Play Free Slots – Browse 6,192 Online Slot Games https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456158/
  House How to win at the casino in bitlife $52 в€µ BitLife: Casino and Horse Racing Cheat – Win Every https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456152/
  Più How do u play craps at the casino SCREEN ∦ How Do You Play Craps? ?. Aug 25, · THE BASIC RULES https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563456150/

  Casino free sign up bonus no deposit ∦ No Deposit Bonus Codes For Two Up Casino – . rows В· Feb 26, В· New players https://pantip.com/l/https:%E0%B8%AF%E0%B9%91%E0%B8%AF%E0%B8%AF%E0%B9%91%E0%B8%AFgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Fperlukah-no-deposit-casino-bonus-codes.html/3918 Crest How to win the car at the casino gta 5 why в—Ђ Check if your question is already answered /. Sep 27, В· BECOME
  ‘Jeopardy’ Video poker gratuit sans telechargement sans inscription CasinoEuro Should РІР‰ Joker Poker https://www.careerzone.ny.gov/views/careerzone/leaving_site.jsf?id=303&url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/schweiz-raging-bull-casino-no-deposit.html Free online casino slot games no download required Watford Play 500+ Free Slots No Download No Registration
  RPTR How to win on slot machines gta online Blackjack, ready вћ‰ Gambling Guide for GTA Online: Odds, Probabilities http://www.google.hr/url?q=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/bonanza-best-online-casino-no-deposit.html Slot of vegas no deposit bonus codes 2018 вћ¶ . Slots of vegas will have you winning big time from
  HUGE No deposit bonus on sign up casino 300% Offline $100 no deposit bonus casinos, 100 free casino https://track.webgains.com/click.html?wgcampaignid=1287005&wgprogramid=12931&clickref=aswidgetportaHH&wgtarget=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/schweiz-raging-bull-casino-no-deposit.html Free welcome bonus no deposit casino ireland AR-15 в¬Ћ Irish Casino No Deposit Bonuses (). The low risk
  $50 Free slots machine games to play for fun $550M Ж’ Free Slots | . Play Free Online Slots for Fun at SlotoZilla! If you are going https://trackings.oxfamintermon.org/click.php?campanya=SYD1612_S0310_03126_0001&data_enviament=20161207&desti=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/hilton-hollywood-casino-free-slot-play.html Doom Texas holdem poker online with friends free Success primetime в†ќ Play Texas Hold ‘Em video poker
  Online casino free spins ohne einzahlung 2019 Prices) $52 ⬑ Online casino free spins no deposit required http://truehits.net/webout.php?url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/schweiz-raging-bull-casino-no-deposit.html 8,900+ Play casino slots online for real money 777spinslot com в–¶ Real Money Slots []. Apr 14, · Online

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 10. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Classic Free online slot machine games for real money machine в¬… PLAY FREE SLOT GAMES ONLINE | . Over https://sites.google.com/view/free-online-slot89/
  Gap Cratos premium hotel casino port & spa kyrenia Glitter $ Maldive Keyfini YaЕџamak Д°Г§in KД±ta DeДџiЕџtirmenize https://sites.google.com/view/blackjack-in-a-casino/
  Again Free slots 88 fortunes vegas casino slot games critical Post в¬… 88 Fortunes Slot | . If that https://sites.google.com/view/slots-of-vegas45/
  Radius How to win on slots at the casino в‡Џ Slots Guide: How to Win at Slots – . Whether you play https://sites.google.com/view/vegas-casino-no-deposit/
  Games) Como ganar dinero en la ruleta del casino item в–№ Como ganar jugando a la ruleta en el casino https://sites.google.com/view/machine-games-with/
  No deposit casino bonus codes for existing players 2020 usa ⬂ New USA No Deposit Casinos 2020 . 87 rows https://slotsfreecsinogames.blogspot.com/p/how-to-win-poker-in-red-dead-redemption.html

  No deposit casino bonus codes for existing players 2020 usa ⬂ New USA No Deposit Casinos 2020 . 87 rows https://edu.glogster.com/library/proxy?url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/karnataka-can-you-play-online-slots-for.html Free online casino games no download for fun вЌ‡ Free Slots No Download . 5/12/ · Free Online Slots
  Free online casino slot machine games no download no registration Climb $ Play 6,380 Free Casino Games http://digest.linkis.com/m/l?i=4009855&u=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F05%2Fjackpot-free-spins-casino-no-deposit.html&n=link_1+title&ui=2887450&sl=https%3A%2F%2Fventurebeat.com%2F2017%2F05%2F08%2Fsega-is-teasing-platinums-masterpiece-shooter-vanquish-again Best las vegas hotels deals on the strip Poker Г¶ Las Vegas hotels (). SAVE! See Tripadvisor’s Las Vegas, NV hotel
  Casino queen hotel east st louis illinois Offline HONEST в‹µ DraftKings at Casino Queen Hotel and RV Park, East http://ip-184-168-244-235.ip.secureserver.net/jumpto.php?b_id=67&b_pos=0&url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/jackpot-free-spins-casino-no-deposit.html Casinos The hall at live casino and hotel hanover maryland Camera games” в—Ђ Anne Arundel Opens Vaccine
  In-Game Latest casino no deposit bonus codes 2019 nz (ЕЎ The Best No Deposit Bonus Codes in NZ for May 2021 https://kindara.zendesk.com/login?return_to=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Ftahoe-online-free-casino-games-no.html How to play casino games in las vegas в‘Є How to Play Poker in Las Vegas – . Choose from the most
  Century Slots of vegas no deposit bonus free spins Career kaufen вћ® Slots of Vegas Casino No Deposit https://www.leroymerlin.com.br/logout?redirect=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Ftahoe-online-free-casino-games-no.html Best No deposit casino bonus codes instant play 2020 в‹ґ Joe Fortune Casino No Deposit Bonus Codes 2021
  How to play blackjack in a casino and win ↙ How To Play Blackjack In The Casino | How to win big jackpots http://lazer.publico.pt/artigo.asp?id=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/blade-free-spin-casino-no-deposit-bonus.html Australian online casino real money no deposit bonus ↨ No Deposit Casino Bonuses and Bonus Codes for 2021

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 11. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Rounds Play casino slots for real money no deposit пѕќ No Deposit Casino Bonuses and Bonus Codes for 2020 https://www.pinterest.co.uk/pin/467670742563428547/
  No deposit bonus big free chip list February вЉ — Raging Bull Bonuses & Codes . Aug 03, · El Royale https://sites.google.com/view/how-to-play-bingo/
  Free online casino slot machine games no download no registration Climb $ Play 6,380 Free Casino Games https://sites.google.com/view/slots-of-vegas-no-deposit/
  Bullet Casino online con bonus immediato senza deposito “reward в‘® CasinГІ Stranieri con Bonus Senza https://sites.google.com/view/how-to-play-blackjack78/
  2000-01 Free casino slots no download no registration with bonus rounds Phones audience ?? Free Slot https://sites.google.com/view/play-slots-online79/
  2016 Texas holdem poker nasД±l oynanД±r resimli anlatД±m 2018 ⇑ Arkadium’s Texas Hold’em /. Texas https://sites.google.com/view/how-to-play-poker56/

  2021 How to win at the casino every time в€џ GTA Online Lucky Wheel glitch: How to win the Casino Podium https://track.webgains.com/click.html?wgcampaignid=1287005&wgprogramid=12931&clickref=aswidgetportaHH&wgtarget=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/excalibur-online-casino-no-deposit.html Purposes Online casino free bonus no deposit required usa Requirements вЏ©: Best Free Spins No Deposit
  “zeus Where can i play casino games online for real money Tri-Bond Perfect Best US Online Casinos []. Casino http://irp.idaho.gov/System/SysApps/General/LinkClick.aspx?tabid=680&table=Links&field=ItemID&id=248&link=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/marks-sex-and-city-slot-machine-free.html Australia Free casino games slot machines no download Gems, Traffic в„ў Free Online Slots and Casino
  Slot games you can win real money on 0 Play Free Slots Win Real Money Prizes! (). You can get free https://cta-service-cms2.hubspot.com/ctas/v2/public/cs/preview/click?cta_guid=c5a19468-a3fc-4d22-87dc-a448093a0ff3&placement_guid=be545328-7fe4-4efc-8081-b8e9c6c7b1b2&portal_id=2288821&redirectUrl=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Fmarks-sex-and-city-slot-machine-free.html Ballpark Online casino with free signup bonus real money usa 2020 ** Legal US Online Casinos – . Oct 20, В· Best
  Tournament Free spin casino no deposit bonus codes 2020 usa Good decider ≱ No Deposit Casino Bonuses http://gunzblazing.com/hit.php?w=104026&s=10&p=2&c=&t=&cs=&tool=7&show_extra=1&u=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Ftombola-how-to-win-at-casino-slot.html Free casino games to play online for fun HANDPAY ➔ Free Online Slots and Casino Games | . To start
  How to win on slot machines at winstar casino Command в€’ The Top 10 Slot Machine Tips for the Oklahoma https://trackings.oxfamintermon.org/click.php?campanya=SYD1612_S0310_03126_0001&data_enviament=20161207&desti=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/tombola-how-to-win-at-casino-slot.html Casino hotels in biloxi ms on beach blvd spins вЉ¤ Beau Rivage Resort & Casino Biloxi ?. Hotels close
  How to win playing slots in a casino Bellagio ≩ How to Win at Slots – 15 Actionable Slot Machine Tips https://www.fashionbeans.com/wp-admin/buynow.php?add=https%3A%2F%2Fgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F06%2Frecord-how-to-win-on-slots-in-casino.html Radius How to win on slots at the casino в‡Џ Slots Guide: How to Win at Slots – . Whether you play

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 12. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Matrix Jumba bet casino free no deposit bonus codes ↓ Free no deposit bonus codes for jumba bet casino https://sites.google.com/view/how-to-play-bingo/
  Woman Online free casino games no downloads no registration в‘І Play 6,380 Free Casino Games (No Sign-Up) :. Gamblers https://sites.google.com/view/slots-of-vegas-no-deposit/
  Como se juega la ruleta del casino вЉЏ Como se juega la ruleta en el casino healthyyoga https://sites.google.com/view/how-to-play-blackjack78/
  How do you play slot machines and win Achievement ↩ How to Win at Slots | . 12/09/ · Also, when https://sites.google.com/view/play-slots-online79/
  How to make money on online slot machines бүтээгдэхүүн в†Ў How to Make Money Playing Slots for Free https://sites.google.com/view/how-to-play-poker56/
  Multi-Hack Gta v online how to win slot machines в—Ѓ Are GTA Online Slot Machines Rigged? Are Odds Visible https://sites.google.com/view/slots-for-real-money455/

  Best casino to play slots in las vegas Bester Pages ∉ Looking for Slots with the Best Odds in Vegas? | . Jun 03, · Play https://www.minecraftforum.net/linkout?remoteUrl=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/05/ladies-europa-casino-free-no-deposit.html 8,900+ Play casino slots online for real money 777spinslot com в–¶ Real Money Slots . Apr 14, · Online
  High Casino joy no deposit bonus codes 2020 (aoe2) 🥇 Reels of Joy Casino Review (). Casino Joy Bonuses https://www.nouvelobs.com/r/header?u=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/registrierung-online-casino-free-signup.html High roller casino las vegas poker chips ≳ Poker Chips With Denominations (). The Las Vegas High
  Biggest Casino cruise bonus code 2019 no deposit .. Casino Cruise Bonus Codes 2021 (). Jan 22, · No deposit https://mall.dcinside.com/?from=A08&url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/orders-how-to-win-at-slot-machines-in.html Airport Free casino slot games no download no registration 2020 вћ› Free Slots No Download – The Future
  Online casino free signup bonus no deposit required malaysia MOD в‹» Best No Deposit Casino Bonus Codes http://images.google.co.kr/url?q=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/registrierung-online-casino-free-signup.html Java KД±brД±s merit crystal cove hotel & casino Cloud San в‡– Check your booking conditions :. Now $ (Was $̶3̶8̶5̶) on Tripadvisor: Merit
  ‘winning’ Casino online free bonus no deposit required ⇂ Free Spins Bonus . May 23, В· Introduction https://pantip.com/l/https:%E0%B8%AF%E0%B9%91%E0%B8%AF%E0%B8%AF%E0%B9%91%E0%B8%AFgamesforrealmoney.blogspot.com%2F2021%2F05%2Fladies-europa-casino-free-no-deposit.html/3918 Winners How do you play roulette at a casino в€Џ How to Play Roulette: A Beginner’s Guide ?. Jan 09, В· To apply
  (PC) How to play blackjack at home without a dealer product “slots ⇉ How Private Games of Blackjack https://edu.glogster.com/library/proxy?url=https://gamesforrealmoney.blogspot.com/2021/06/registrierung-online-casino-free-signup.html Worth Casino extreme no deposit bonus codes 2020 Spins: nearly ] Your Best Free USA No Deposit Bonus

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 13. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Lane Real money online casino free spins no deposit steps ≦ Free Spins: Win Real Money Playing Slots
  Card Ts casino no deposit bonus 10 euro в–¶ 5€ Free No Deposit Bonus Codes 2020-2021 (). Make the qualifying
  п»ї$1000 Play texas holdem with friends online free MORE Needed ∉ Play Texas Hold ‘Em video poker with
  Tricks How to win money in the casino gta 5 online в“№ GTA 5 – Casino Profits (How to Win) ?. Jul 25, В· This
  No deposit casino bonus codes cashable 2020 CEO в‘Є Your Best Free USA No Deposit Bonus Codes for December
  Free online slots games with bonus rounds & no download less в€Є Free Slots with Bonus Rounds . Many
  CBAI Monte carlo hotel & casino las vegas reviews в€џ Casino of Monte-Carlo: Hours, Address, Casino
  Versand Play casino games for free win real money Dead Legal ✰⋆ 60+ Slots to Play for Real Money

  Casio pro trek smart wsd f30 rgbae LEGIT! в‰Ў Casio Pro Trek WSD-F20 vs WSD-F30 – What’s the Difference? {. To connect
  Metal Heart of vegas slots free casino slot machines first вЌ‡ Heart of Vegas | . We’re not sure that
  (PC) How to play blackjack at home without a dealer product “slots ⇉ How Private Games of Blackjack
  Video poker jacks or better cheat sheet Shows вћЏ Jacks or better video poker cheat sheet | . Jun 04, · When

  http://mshi.us/uncategorized/welcome-friends/?unapproved=7545&moderation-hash=3e47896e0de21b335ca961e30ff739e5#comment-7545
  http://digitalsmartup.academy/hello-world/?unapproved=11861&moderation-hash=ff149c5298f8e79a7bcfa232e9b2764c#comment-11861
  https://ianplayer.com/the-lower-orders/?unapproved=2959&moderation-hash=8f0524f6fbf23b0c14798740afe681b6#comment-2959
  http://www.huahua.us/uncategorized/hello-world/?unapproved=432&moderation-hash=60b752360b2852ea2e80441233db8982#comment-432
  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 14. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Casino queen rv park east st louis il $12M вћё Casino Queen RV Park . We camped at Casino Queen
  Fair go casino free spins no deposit 2020 games вЉ“ Fair Go Casino . No deposit bonus for Fair Go Casino
  Cratos premium hotel casino port spa kД±brД±s в“· Port Cratos . Cratos Premium’a ait bahis ve casino
  Deal New online casino with free signup bonus real money usa HANDPAY! Most ] Free Money No Deposit Bonus
  Jumba bet casino no deposit bonus code 2019 60+ вћ§ jumba bet casino bonuses :. May 23, · Jumba
  Online casino slot machines for real money malaysia в‹ѕ Online Casino Malaysia DBBCASINO ?. Real money
  Free slots lucky lady charm 10 lines deluxe Part Lucky Lady Charm Deluxe ?. Dec 16, В· The Lucky Lady
  Blackjack? Rio suite hotel casino las vegas nv triple ↘ Rio All-Suite Las Vegas Hotel & Casino Resort

  Free welcome bonus no deposit casino ireland AR-15 в¬Ћ Irish Casino No Deposit Bonuses (). The low risk
  Free online casino slot machine games no download ‘Jeopardy! doors в‰Ё Free Online Slots and Casino
  Free online casino slot machine games no download ‘Jeopardy! doors в‰Ё Free Online Slots and Casino
  Updates Free online slot machine games with bonus rounds roulette в‹» Free Slots – Play 7780+ Free Online

  https://saldogratispoker.com/showthread.php?tid=95044&pid=2965290#pid2965290
  https://next-gazel.ru/node/30/done?sid=1457&token=df037db4cfe073929433d4ff0ba4e96b
  http://titanengineering.ru/forum/aqicofhnevaad15559/page2/
  http://www.angelavandewalle.com/new-photo-gallery/#comment-437010
  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 15. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  List of online casinos that accept us players Absolutely Multiplayer вћ‡ 455 casinos accepting depositing
  Pop slots free vegas casino slot machine games apk ↩ POP! Slots – Free Pokie Games! :. Apr 20, · Download
  AFRICAN Free bonus no deposit no wagering requirements Confirmed в†’ List of No Wagering No Deposit
  Slotlady How to play poker with your friends online в‘± How to play with your friends Poker online? . · Milosh

  http://suziesewsalot.com/upcyclying/changing-sleeves-on-a-t-shirt/?unapproved=99637&moderation-hash=0ad0055e41dd1e2aae4e3d9ca62f6a4e#comment-99637
  http://www.hers.asia/hello-world/?unapproved=69227&moderation-hash=3140901c01078edd9b9da5623da76179#comment-69227
  https://www.sviesossala.lt/uncategorized/pirmas-puslapio-irasas/?unapproved=120568&moderation-hash=31894c96814d6645d203fad8ca43fa5d#comment-120568
  https://www.jp-kom.de/en/blog/agentur/susanne-marell-chooses-jpkom?page=491#comment-24667
  https://www.motoviet.net/danh-gia-honda-lead-moi-nhat/?unapproved=27854&moderation-hash=15eebc10e16d1f9c91b9a3e415be806b#comment-27854
  https://www.hecmo.com/blog/summer-beauty-routine-every-skin-type-2/?unapproved=130481&moderation-hash=90d20da4e3b36751cdb437a550a94c41#comment-130481

  http://dz10041.muanyun.cn/home.php?mod=space&uid=1761
  http://www.watcholg.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=55888
  http://xxt.lockram.cn/home.php?mod=space&uid=10194
  http://www.eda1024.com/home.php?mod=space&uid=124463
  http://www.mirjf.com/space-uid-72798.html

  LINKS – https://gamesforrealmoney.blogspot.com/

  Odpowiedz
 16. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hallo Kulicusol,

  Kryptowährung bewertungen der einleger wer wirklich geld verdient. Mit Flug , HotelSuche, affiliateProgramme, affiliateProgramm für ReiseAuszahlungen bietet mehrere einfache und sehr attraktive Möglichkeiten, sich mit Ihrer bestehenden oder einer neuen webSeite das Geld zu ted Lesezeit: Minuten. Wenn Sie wollen zu schaffen, auch in Zeiten der Krise, die sicher Ihre Geld , Tagesund Festgelder in der Regel die erste Wahl. Crypto genius APP funktioniert wie ein code, um finanziellen Erfolg, zeigt Händlern, wie Sie online Geld verdienen, die Ihnen hilft, entdecken Sie die verschiedenen Möglichkeiten, um massive Renditen auf.

  NEWS BITCOIN UP

  Odpowiedz
 17. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hallo Donalddies,

  bitcoin circuit lena mitglied geld geheimnis bitcoin circuit demo
  bitcoin circuit de https://sites.google.com/view/auszahlung-online-geld-verdien/ wo investieren geld
  geld geheimnis erfahrungen https://sites.google.com/view/webcam-wo-man-bargeld-investie/ geld verdienen ohne
  online geld verdienen https://sites.google.com/view/networkeinnahmequellendespassi/ wo investieren geld

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 18. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Guten Abend,

  geld verdienen ohne bitcoin circuit de online geld verdienen
  п»їbitcoin up https://sites.google.com/view/cryptogenegeldverdienenohneste/ bitcoin circuit demo
  geld geheimnis https://sites.google.com/view/top10geldverdienenmitbezahlten/ geheimnis geld verdienen
  mitglied geld geheimnis https://sites.google.com/view/nebenbei-online-games-geld-ver/ Geld Geheimnis

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 19. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hallo David,

  NEWS BITCOIN UP verdienstmitinvestitionenmitentnahme Verdienst mit Investitionen mit Entnahme
  mitglied geld geheimnis https://sites.google.com/view/lewisonlinegeldverdienennebenb/ mitglied geld geheimnis
  geldgeheimnis einloggen https://sites.google.com/view/sollte-online-geld-verdienen-p/ Verdienst mit Investitionen mit Entnahme
  bitcoin circuit de https://sites.google.com/view/investitionwomaneinennotfallfo/ bitcoin revival erfahrung

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 20. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Guter Tag,

  geld verdienen ohne [url=https://www.wsj.com/auth/sso/proxy-login?code=Zt6os4RvG0AtL2ui&state=https%3A%2F%2Fonlinegeldverdienenab14.blogspot.com%2F&savelogin=on&ns=prod/accounts-wsj]passives einkommen geldanlage [/url]geld geheimnis
  Daily Profit https://sites.google.com/view/explainedmakemoneyonlineeasywe/ geld verdienen ohne
  geld geheimnis erfahrungen https://sites.google.com/view/alsschlergeldverdienen13141516/ online geld verdienen
  wo investieren geld https://sites.google.com/view/spielegeldverdienenohneaufwand/ п»їbitcoin up

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 21. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hallo Freunde,

  geheimnis geld verdienen NEWS BITCOIN UP MAKE MONEY ONLINE
  verdienstmitinvestitionenmitentnahme https://sites.google.com/view/viewing-online-geld-verdienen-/ NEWS BITCOIN UP
  Geld Geheimnis https://geldinterneterdienenohne52.blogspot.com geheimnis geld verdienen
  п»їbitcoin up https://sites.google.com/view/royaltiesonlinegeldverdienente/ geld verdienen ohne

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 22. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hoffe alles ist gut,

  geld verdienen ohne [url=https://cta-service-cms2.hubspot.com/ctas/v2/public/cs/preview/click?cta_guid=c5a19468-a3fc-4d22-87dc-a448093a0ff3&placement_guid=be545328-7fe4-4efc-8081-b8e9c6c7b1b2&portal_id=2288821&redirectUrl=http%3A%2F%2Fgeldverdieneniminternetohne34.blogspot.com%2F]bitcoin circuit zlatan [/url]bitcoin circuit nz
  bitcoin revival erfahrung https://sites.google.com/view/opportunitiesgeheimnisgeldverd/ geld geheimnis
  wo investieren geld https://sites.google.com/view/dummieswomaninvestierenumgeldz/ verdienstmitinvestitionenmitentnahme
  online geld verdienen https://geldverdienenohnerisiko51.blogspot.com geheimnis geld verdienen

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 23. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Guter Tag,

  bitcoin circuit zlatan [url=https://kindara.zendesk.com/login?return_to=https%3A%2F%2Fgeldverdienenumfrage50.blogspot.com]bitcoin circuit de [/url]geheimnis geld verdienen
  bitcoin circuit lena https://sites.google.com/view/geldverdienenodreichwerdenohne/ geheimnis geld verdienen
  geheimnis geld verdienen https://sites.google.com/view/onlinegeldverdienenohneinvesti/ geheimnis geld verdienen
  online geld verdienen https://sites.google.com/view/steuern-passives-einkommen-vs-/ geld geheimnis erfahrungen

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 24. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Hallo Kulicusol,

  geld verdienen ohne [url=https://cta-service-cms2.hubspot.com/ctas/v2/public/cs/preview/click?cta_guid=c5a19468-a3fc-4d22-87dc-a448093a0ff3&placement_guid=be545328-7fe4-4efc-8081-b8e9c6c7b1b2&portal_id=2288821&redirectUrl=https%3A%2F%2Fsites.google.com%2Fview%2Fals-schler-geld-verdienen-13-1%2F]п»їbitcoin up [/url]NEWS BITCOIN UP
  geld geheimnis https://sites.google.com/view/someone-passives-einkommen-onl/ mitglied geld geheimnis
  online geld verdienen http://schnellgeldonlineaustralien38.blogspot.com/ bitcoin revival erfahrung
  bitcoin circuit lena https://onlineumfragengeldverdienen.wordpress.com/ geld verdienen ohne

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz
 25. Davidbluro

  Twój komentarz oczekuje na moderacje

  Lieber Herr,

  wo investieren geld [url=http://rtn.track.rediff.com/click?destinationurl=https://sites.google.com/view/hashtags-online-geld-verdienen/]geld geheimnis erfahrungen [/url]wo investieren geld
  geld geheimnis erfahrungen https://sites.google.com/view/schweiz-legal-online-geld-verd/ bitcoin circuit lena
  bitcoin circuit zlatan https://onlinegeldverdienenumfragen.blogspot.com/ bitcoin circuit demo
  MAKE MONEY ONLINE https://passivgeldverdienenmitkryptowahrungen.wordpress.com/ Geld Geheimnis

  GET BONUS >> https://blouse99.000webhostapp.com/
  GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany